A legtöbb háziasszony Húsvétkor különös gondot fordít a tálalásra, ezzel is emelve az ünnep jelentőségét, hangulatosabbá téve a közös reggelit, vendégséget, egyéb étkezést.
A húsvéti ételek hagyományosan egyaránt tükrözik az elmúlt téltől való búcsúzás, és az újjászületést, a termékenységet. A sonka régen általában a téli disznóvágásból maradt, erre az alkalomra őrzött csemege volt. A tojás pedig, amit ebben az időszakban kezdtek bőven tojni a háztáji tyúkok, jelképezik az újjászületést. Ez a két fő fogás, ami – a tormával, húsvéti kaláccsal kiegészítve – elmaradhatatlan a húsvéti asztalról.
A mai háziasszony már dúskálhat egyéb földi jókban is, így primőr zöldségekben, és gyümölcsökben, más országok konyhájának finomságai is közismertté váltak, és elérhetőek lettek egzotikus, vagy idényzöldségek, gyümölcsök.
Így a hagyományt alapul véve csak a fantáziánk, és a pénztárcánk szabhat határt hogy mi, és hogyan kerül az asztalra.
Az alábbiakban szeretnék adni néhány ötletet, hogyan díszítsük a húsvéti hidegtálat, hogyan dekoráljuk a húsvéti asztalt.
A képeken az alapanyagok természetesen helyettesíthetők, a lényeg az üde, tavaszias hangulat, és az esztétikus elrendezés.